Rētu operācijas

Rētu korekcija

Rētas, kas radušās negadījuma vai ķirurģiskas iejaukšanās rezultātā, nav prognozējamas. Rētas veidošanās ir atkarīga gan no individuālajām sadzīšanas spējām, gan traumas nopietnības, gan ķirurga prasmes.

Rētas veidošanos var ietekmēt vairāki faktori, piemēram, brūces lielums un dziļums, asinsapgāde bojātajā vietā, ādas biezums, krāsa, rētas atrašanās vieta un virziens.

Tas, cik ļoti uztrauc rētas izskats, ir katra cilvēka personīgs uzskats.

Nevienu rētu nav iespējams likvidēt pilnībā, tomēr plastikas ķirurgs var uzlabot rētas izskatu un padarīt to mazāk pamanāmu. To panāk ar injekcijām, zāļu kompresēm vai ķirurģisku rētu korekciju.

Rētu korekcija parasti ir droša, bet vienmēr ir iespējamas arī komplikācijas, piemēram, asiņošana, reakcija uz anestēziju, infekcija vai neglītas rētas recidīvs.

Pirms rētas korekcijas iesakām iepazīties ar izplatītākajiem rētu veidiem, rētu korekcijas iespējām un gaidāmajiem rezultātiem.

 

Keloīdas rētas

Keloīdi ir biezi, nelīdzeni, niezoši rētaudu sakopojumi, kas veidojas ap brūci vai iegriezuma malām, bieži vien tie ir sarkani vai tumšākas krāsas nekā apkārtējā āda. Keloīdi veidojas tad, ja ķermenis pēc brūces sadzīšanas turpina izstrādāt cieto, šķiedraino proteīnu, ko sauc par kolagēnu.

Keloīdi visbiežāk veidojas krūškaula rajonā, uz ausu ļipiņām un pleciem, tie var veidoties arī citās ķermeņa vietās. Gadu gaitā to veidošanās samazinās.

Keloīdus bieži vien apstrādā, injicējot steroīdus tieši rētaudos, tādējādi samazina to apsārtumu, niezēšanu un dedzināšanu.

Ja steroīdu lietošana nav piemērota, rētaudus var izgriezt un brūci noslēgt ar vienu vai vairākām šuvju kārtām. Parasti to veic ambulatori vietējā anestēzijā.

Pacients var atgriezties ierastajā dzīvē pēc vienas vai divām dienām. Šuves tiek noņemtas pēc dažām dienām.

Neatkarīgi no izvēlētās metodes keloīdiem ir neatlaidīga tendence recidivēt, reizēm tie veidojas pat lielāki nekā iepriekš. Lai to novērstu, ķirurgs rētas izgriešanu un steroīdu injekcijas var kombinēt ar lokālām steroīdu kompresēm operācijas laikā. Pēc operācijas ķirurgs iesaka valkāt rētas vietu nospiedošu apģērbu, lietot silikona krēmu vai plāksterus un apmeklēt lāzerterapiju. Tomēr arī tad keloīds var atkārtoties, un ik pēc dažiem gadiem var būt nepieciešamas atkārtotas manipulācijas.

 

Hipertrofiskas rētas

Hipertrofiskas rētas bieži jauc ar keloīdiem, jo arī tās ir biezas, sarkanas un reljefas, taču hipertrofiskas rētas paliek sākotnējā iegriezuma vai brūces robežās. Bieži vien tās uzlabojas pašas, tomēr tas var ieilgt un vilkties kādu gadu. To var paātrināt ar steroīdu kompresēm un/vai injekcijām, silikona krēmu vai plāksteriem un lāzerterapiju.

Ja konservatīvā metode nešķiet pietiekami efektīva, hipertrofisko rētu izskatu bieži mēdz uzlabot ķirurģiski. Plastikas ķirurgs var izgriezt liekos rētaudus un iegriezumu savienot tā, lai sadzīstot rēta būtu mazāk redzama.

 

Kontraktūras

Pēc apdegumiem vai citām traumām, ja zaudēts liels ādas laukums, var veidoties rēta, kas cieši savelk kopā ādas malas, to sauc par kontraktūru. Savilktā rēta var negatīvi ietekmēt apkārtējos muskuļus un cīpslas, ierobežojot normālas kustības.

Koriģējot kontraktūru, rētu parasti izgriež un aizstāj ar ādas transplantātu. Dažos gadījumos var izmantot “Z” plastikas procedūru, kurā audu izstiepšanai izmanto mūsdienīgas tehnoloģijas. Ja kontraktūra bijusi ilgāku laiku, pēc operācijas var būt nepieciešama fizioterapija, lai pilnībā atjaunotu zaudētās funkcijas.

 

Sejas rētas

Rētas sejā to izvietojuma dēļ bieži uzskata par kosmētisku defektu neatkarīgi no tā, vai tās ir hipertrofiskas vai nav.

Ir vairāki veidi, kā rētu sejā padarīt mazāk pamanāmu. To var vienkārši izgriezt un noslēgt ar sīkām šuvēm, atstājot mazāku, grūtāk pamanāmu rētu.

Ja rēta ir šķērsām dabiskajām ādas krokām, ķirurgs var to repozicionēt paralēli šīm līnijām, lai tā nebūtu tik uzkrītoša, izmantojot “Z” plastiku.

Dažu sejas rētu notušēšanai var izmantot lāzertehnoloģiju.

 

Z” plastika

“Z” plastika ir ķirurģiska tehnoloģija, ko izmanto rētas repozicionēšanai, lai tā iespējami atbilstu dabiskajām ādas līnijām un krokām un būtu mazāk pamanāma. Ar „Z” plastiku var atvieglot arī kontrakcijas radīto spriedzi.

“Z” plastika parasti ir ambulatora procedūra vietējā anestēzijā.

Vispirms izgriež veco rētu. Katrā pusē veic jaunus iegriezumus, izveidojot mazus trīsstūrveida ādas pārklājumus, ko sakārto, lai tie brūci nosegtu citādā leņķī, rētai piešķirot “Z” rakstu. Brūci noslēdz ar precīzām šuvēm, diegus izņem pēc dažām dienām.

Ar “Z” plastiku dažas rētas var padarīt mazāk redzamas, bet tās neizzudīs pavisam. Daļa rētas tomēr paliks ārpus atslābuma līnijām.

 

Ādas transplantācijas un audu lēveru rotācijas operācijas

Ādas transplantācijas un pārklājumu operācija ir nopietnāka nekā citas rētu ķirurģijas metodes. Parasti to veic vispārējā anestēzijā.

Transplantācijā ādu ņem no veselās ķermeņa daļas (donora vietas) un pārstāda, lai nosegtu savainoto vietu. Pēc transplantācijas paliek rētas gan donora, gan saņēmēja vietā.

Pārklājumu operācija ir sarežģītāka: ādu kopā ar taukaudiem, asinsvadiem un dažreiz arī muskuļiem no veselās ķermeņa daļas pārvieto uz savainoto vietu. Dažos gadījumos asinsapgāde donora vietai paliek piesaistīta vienā galā-; citos gadījumos ādas pārklājumā esošie asinsvadi tiek savienoti ar asinsvadiem jaunajā vietā ar mikrovaskulārās ķirurģijas metodi.

Kosmētiskie rezultāti ne vienmēr ir apmierinoši, jo pārstādītās ādas krāsa un struktūra var pilnībā neatbilst apkārtējās ādas krāsai un struktūrai. Tomēr ādas transplantācijas un pārklājumu operācija var ievērojami uzlabot rētainās vietas funkcijas.

Pēc operācijas var paiet vairākas nedēļas vai pat mēneši, kamēr ārstētā vieta sadzīst, un, iespējams, ka apmēram gadu jāvalkā rētas vietu nospiedošs/ atbalstošs apģērbs vai apsējs.

 

Pēc rētas korekcijas

Lai brūce pareizi sadzītu, pēc jebkuras rētu korekcijas ir ļoti svarīgi ievērot ķirurga norādījumus. Arī tad, ja pašsajūta ir lieliska, nepieciešams paklausīt ārsta ieteikumiem un ierastās aktivitātes atsākt pakāpeniski.

Jāņem vērā, ka nevienu rētu pavisam likvidēt nevar. Uzlabojuma pakāpe atkarīga no rētas lieluma un virziena, ādas īpašībām un kvalitātes, kā arī brūces apkopšanas pēc operācijas. Ja rēta sākotnēji izskatās sliktāk, nevajag krist panikā – gala rezultāts dažkārt ir jāgaida vairākus mēnešus.

 

Piesakies konsultācijai

Sadarbības partneri

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes funkcionalitātes nolūkos.Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai www.gilis.lv . Sīkāka informācija par sīkdatņu lietošanu šajā tīmekļa vietnē ir pieejama mūsu privātuma politikā.